Gezi

Cunda Adası Nerede ve Nasıl Gidilir

Cunda Adası Nerede ve Nasıl Gidilir

Cunda Adası, Ege kıyılarının en güzel adalarından biri bana göre. Son yıllarda tarihi değerinin anlaşılması ve yeni açılan mekanlarıyla adını daha sık duyurur oldu. Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra gelen dördüncü büyük ada Cunda, Alibey Adası olarak da biliniyor. Rumların geçmişte Kokuluada (Moshinos) dedikleri Cunda, çam ve zeytin ağaçlarıyla bir huzur beldesi. Son yıllarda yeni açılan butik oteller ve mekanlarıyla çok daha güzelleşti.

Kuzey Ege’de görülmesi gereken en güzel tatil beldelerinden Cunda, hem doğal ve tarihi güzellikleri, hem de zengin mutfak kültürü ve deniz, güneş turizmiyle Ege’nin en gözde tatil kaçamak noktalarından. Balıkesir’in Ayvalık İlçesine bağlı bu takımadaların içerisindeki yerleşime açık tek ada olan Cunda, doğal güzellikleri ve tarihi taş yapılarıyla, 1976’dan bu yana doğal ve tarihi sit alanı olarak kabul ediliyor.

@yoldaolmak hesabımdan ben takip edebilirsiniz

cunda adası nasıl gidilir

Cunda Adası nerede

Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişim noktasında bulunan Cunda Adası, Ayvalık Koyu’nda yer alan ve Ayvalık Takımadaları olarak adlandırılan yirmi iki adadan biri. Ayvalık ile bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanan Cunda’ya ilk köprü Dolap Boğazı mevkiinde 1964’te inşa edilmiş.

Cunda nerede

Bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğiyle Cunda ile Lale adalarını birleştiriyor. Lale Adası ise anakaraya 1817’de denizin doldurulmasıyla yapılan yedi yüz metrelik hemzemin bir köprü-yol ile bağlanıyor.

Cunda Adası’na nasıl gidilir

Cunda Adası’na gitmek için önce Ayvalık’a gitmeniz gerekiyor. Birkaç ulaşım seçeneğinin bulunduğu Ayvalık’a havayolu ile ulaşmak istiyorsanız en yakın havalimanı Balıkesir Edremit Kocaseyit Havalimanı’na uçmanız gerekiyor.

İstanbul Yenikapı’dan İDO ile yapacağınız 2 saatlik bir feribot yolculuğu sonrası, Bandırma üzerinden 3-4 saatlik bir otomobil yolculuğu ile Ayvalık’a ulaşılabilir. İstanbul-Ayvalık ulaşım yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Bursa, Balıkesir, Edremit rotasını takip edin. Yol yaklaşık 528 km.

Cunda Adası, karayoluyla İzmir‘den 156 km uzaklıkta yer alıyor. Araçla gitmek yaklaşık 3 saat sürüyor. Ayvalık’a İzmir – Aliağa – Dikili güzergahını izleyerek ulaşabilirsiniz. Ayvalık’a ayrıca İzmir Mavi Treni ile Balıkesir’e kadar gelip daha sonra TCDD’nin ayarladığı aktarma otobüsleri ile ulaşmak mümkün. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ise Cunda’ya 171 km uzaklıkta yer alıyor.

Ayvalık’a nasıl gidilir

Balıkesir’in batısında, Ege Denizi’ne kıyısı olan Edremit sınırları içerisinde Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Küçükkuyu, Ören, Dikili gibi tatil merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ediliyor. 1997’den bu yana faaliyette olan Koca Seyit Havalimanı’na haftanın her günü İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanından direkt uçuş seferleri düzenleniyor.

Havalimanından hareket eden toplu taşıma araçları Edremit, Burhaniye ve Ayvalık’a hareket ediyor. Bora Jet’in kendi yolcuları için havalimanından kalkan yolcu servis güzergâhları ise, Edremit – Akçay – Küçükkuyu – Ayvacık, Ayvalık – Gömeç – Karaağaç – Burhaniye yönünde.

Aynı şekilde Pegasus Hava Yollarının uçuş saatlerine göre hareket eden servisleri havalimanından Burhaniye – Karaağaç – Gömeç – Ayvalık istikametine devam ediyor.

Ayvalık’tan Cunda’ya nasıl gidilir

Ayvalık’tan Cunda’ya gitmek için iki farklı ulaşım alternatifiniz var; kara veya denizyolu ile adaya geçebilirsiniz. Ayvalık merkezden Cunda merkeze uzaklık aşağı yukarı 7 km var.

Ayvalık merkezden her 30 dakikada bir hareket eden Ayvalık Belediyesi’ne ait otobüsler, sabah 06.30 ile gece 01.00’a kadar Cunda ile Ayvalık arasında karşılıklı seferler düzenliyor. Aynı şekilde 07.00-01.00 saatleri arasında taksi dolmuş ve taksi seçenekleriyle de Ayvalık’tan Cunda Adası’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sabah 07-00’dan aksam gece 01:00’a kadar Ayvalık-Cunda Adası (Yeni Yol) Arası taksi dolmuşlar da hizmet veriyor.

cundaya nasil gidilirAyvalık’tan Cunda Adası’na gitmek için diğer bir alternatif ise feribot. Ayvalık Limanından saat başı hareket eden feribotlar ile Cunda’ya ulaşım imkanı var. Ayvalık’tan her saat başlarında karşılıklı olarak kalkıyor.

Dinginlik ve doğanın eşsiz uyumunu yaşatan Cunda’yı seveceğinize eminim. Cunda’ya gittiğimde Pür Beyaz Hotel‘de kalmıştım. Eminim siz de seversiniz. Manzarası şahanedir.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top