Gezi

İstanbul’un Huzur Veren Gizli Bahçesi: Atatürk Arboretumu

İstanbul’un Huzur Veren Gizli Bahçesi: Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul’un huzur veren gizli bahçesi gibi özel bir yer. Tamamıyla doğayla başbaşa kalıp yeşilin her tonunu görebileceğiniz, kuş sesleri arasında huzuru hissedebileceğiniz tam bir canlı ağaç müzesi adeta. Hep fotoğraflardan bildiğiniz arboretumu yaşamak, havasını içinize çekmek için atlayın gidin. İster mis gibi bir bahar mevsimi olsun, ister yağmur, sis ve karlı bir kış dört mevsim gidilmesi gerekn bir güzellik burası. Ben bir nisan sonu gidip gördüm.

Atatürk Arboretumu İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde 1949’da kurulan Atatürk Arboretumu, bugün 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor. Belgrad Ormanlarının hemen yanıbaşındaki bir enfes yere kitap okumak, romantik bir yürüyüş yapmak ve doğayı hissetmek için gidin. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Atatürk ArboretumuArboretum nedir

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kökeni ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitkilerin uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat bölgesi olarak tanımlanıyor.

Latince kökenli bir kelime olan arboretum, “ağaç” anlamına gelen arbor sözcüğü ile “belli bitkilerin yetiştirildiği alan” anlamındaki etum son ekinin birleşmesinden oluşuyor. Arboretum kavramı, ağaçlar ve ağaççık veya çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi olarak kullanılıyor.

Atatürk Arboretumu hakkında bilgiler

Atatürk Arboretumİstanbul Sarıyer ilçesine bağlı Atatürk Arboretumu, eğitim amaçlı, bilimsel bir yer ancak halka da açık bir bölge. Ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş bir alan olan Atatürk Arboretumu’nun temelleri 1949’da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne Bahçeköy’de bir arboretum kurma önerisi götürmesiyle atılmış. Ardından, Orman Fakültesi ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün ortaklaşa çalışması sonucu Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki otuz sekiz hektarlık bir alanda arboretum kurma çalışmalarına başlanmış.

Devam eden yıllarda, arboretum projesinin hazırlaması için Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi Enspektörü Camille Guinet İstanbul’a davet edilmiş. 1959 ile 1961 yılları arasında devam eden Mr. Guinet’in çalışmalarıyla Atatürk Arboretumu’nun yol ağını planlanmış. 1982’ye dek alt yapı ve dikim çalışmalarının devam ettiği arboretum, Atatürk’ün yüzüncü doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu adını almış ve 12.07.1982’de de Orman Bakanlığı’nın en küçük idari birimi olan işletme şefliği statüsü kazanmış.

Atatürk Arboretumu Nerede

Arboretum’da ağaçların bin bir türünü görmek mümkün. Peruka Çalısı, Amerikan Lale Ağacı, Mamut Ağacı, Japon Tesbih Çalısı, Maymun Çıkmaz Ağacı bunlardan bazıları. Kentin kalabalık ve hızlı yaşantısından, doğaya ve yeşile kaçmak isteyenler için tam bir sığınak burası.

Atatürk Arboretumu nerede

Atatürk Arboretumu’na su ve çocuk maması hariç; her türlü yiyecek, alkollü ve alkolsüz içecek, evcil hayvan, tripod, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncaklar, profesyonel çekim yapılabilecek her türlü ekipman ve kostüm ile giriş yasak. Atatürk Arboretumu araç giriş ücreti ödemiyorsunuz. Aracınızı parkın dışında ayrılmış otopark alanına bırakmanız gerekiyor.

Atatürk Arboretumu Adres: Sarıyer Köyü, 34450, İstanbul.
Atatürk Arboretumu Telefon: 0 (212) 226 1929
Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri: Yazın 08.30-20.00, kışın 08.30-17.00. Pazartesi kapalı.

Fotoğraf çekmek için tripot, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti, bisiklet, motor ve diğer açık alanlarda oynanabilen çeşitli  oyun ve ve eğlence malzemelerin ve evcil hayvanların Arboretuma alınması yasak.

Atatürk Arboretumuna nasıl gidilir

Atatürk ArberetumuÖzel araçla Atatürk Arboretumu’na gitmek: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gidin. Tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna sapın. Bahçeköy’de İstanbul Üniversitesi Spor Salonu’nun karşısındaki Kemerburgaz yolundan sola dönüp yaklaşık beş yüz metre ilerleyin. Arboretumu sol tarafta.

Otobüsle : Taksim veya 4.Levent’ten 42T Nolu otobüse binin. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağında inin. Yaklaşık beş yüz metre geriye yürüyün; sola dönerken sağ yakada yer alıyor.

Hacıosman’da metrodan: Her on beş dakikada bir hareket eden 42HM No’lu Bahçeköy otobüslerine binin. Yaklaşık yirmi dakikalık bir seyahatten sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan yaklaşık beş yüz metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İETT Hatları: Sarıyer-Bahçeköy, Taksim-Bahçeköy, 4.Levent-Bahçeköy

42HM Bahçeköy-Hacıosman
59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıköy
153 Bahçeköy-Sarıyer
42M Bahçeköy-4.Levent Metro
42 Bahçeköy-4.Levent Metro
42T Bahçeköy-Taksim

Atatürk Arboretumu giriş ücreti

Atatürk Arboretumu giriş ücretiİstanbul’da gezilecek yerler arasında ne huzur veren yerlerden birisi olan Atatürk Arboretumu ziyaretçi sayısının artması nedeniyle, onarım ve temizlik amacıyla Pazartesi günleri kapalı. Atatürk Arboretumu giriş ücreti haftaiçi ve haftasonu olmasına göre değişiyor.

  • Atatürk Arboretumu giriş ücreti haftaiçi : Öğrenci  2 TL; yetişkin 5 TL
  • Atatürk Arboretumu giriş ücreti haftasonu : Öğrenci 5 TL, diğer 15 TL

Atatürk Arboretum yemek veya kahvaltı

Burası özel sıkı koruma altında nadide bir yer. Bu yüzden yanınıza su dışında bir şeyler alınmasına izin verilmiyor. Atatürk Arboretumu piknik yapılıyor mu diye aklınızdan hiç geçmesin! Girişte çantanız aranarak yanınızda getirdiğiniz bisküvi ve kurabiye türü şeyler dahi alıkonuyor. Doğa ile başbaşa kalmanız gereken bir yer olduğundan kahvaltı veya yeme içme ihtiyaçlarınız gelmeden halledin.

Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi ücreti

Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimiİstanbul’da fotoğraf çekilecek güzel yerler arasında ilk sıralarda yer alan Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekmek ücretsiz ancak Tripot ile girmek yasak. Düğün, nikah, nişan çekimleri için kullanacaksanız ücret ödemeniz gerekiyor. Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi 6 kişilik giriş ve çekim ücreti 415 TL (2017). Çekimden önce rezervasyon yapılması gerekiyor. Bilgi için (0212) 226 2335.

Atatürk Arboretumu‘nu gezmek için en az birkaç saat ayırmak gerekiyor. Bütün bir günü ayırarak ancak büyük bir bölümü görülebilmiş olur. Atatürk Arboretum 4 mevsim ziyaret edilebilecek bir yer. En azından bir haftasonunuzu ayırın ve bu enfes yeri görün.

Yorum Yapmak Icin Tiklayiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top